Praca za granicą. Czy warto?
Choć sytuacja na polskim rynku pracy ulega znaczącej poprawie, nadal nie brakuje osób zastanawiających się nad wyjazdem za granicę w celach zarobkowych. Czy rzeczywiści jest to dobre rozwiązanie.
Po pierwsze – poszukiwania
Jeśli praca za granicą ma nam przynieść rzeczywisty zysk, musimy mieć świadomość tego, że nikt nie zaoferuje nam na wyjątkowo korzystnych warunkach, jeśli sami nie podejmiemy bardzo konkretnych działań. Odpowiedź na pytanie o to, jak szukać pracy poza granicami kraju jest uzależniona od tego, w jakiej branży chcemy się zatrudnić. Czasem najskuteczniejsze są poszukiwania prowadzone w kraju docelowym, bywa jednak i tak, że o dobre zatrudnienie należy zatroszczyć się już w kraju. Można przeglądać oferty pracy znajdujące się w prasie lokalnej i na portalach internetowych, można jednak również korzystać z pomocy, jaką sam nam w stanie zaoferować profesjonalni doradcy zawodowi.
Po drugie – ostrożność
Niestety, choć do pracy za granicą wyjeżdżamy już od lat, nadal zdarza się nam zapominać o tym, że nie każdy zatrudniający jest krystalicznie uczciwy. Bywają i tacy, którzy dążą przede wszystkim do wykorzystania pracownika zwłaszcza, jeśli nieznajomość lokalnego rynku pogarsza jego pozycję. Odpowiedź na pytanie o to, na co zwracać uwagę podczas zawierania umowy nie jest jednak trudna. Należy stawiać przede wszystkim na jej przejrzystość oraz gotowość zatrudniającego do rozwiewania naszych wątpliwości. Jeśli jej brakuje, nam zaś zaleca się pośpiech, warto zastanowić się nad tym, czy mamy do czynienia z ofertą, która rzeczywiście jest warta analizy.