Mimo poprawiającej się sytuacji ekonomicznej nadal wielu Polaków szuka za zachodnią granicą pracy, między innymi jako elektryk. Niemcy to najpopularniejszy kierunek emigracji Polaków i szacuje się, że nawet do osiemdziesięciu tysięcy naszych obywateli co roku wyrusza na zachód w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy.

Praca jako elektryk w Niemczech jest doskonale płatna. Osoba pracująca na tym stanowisku w oparciu o umowę o pracę nie może zarobić mniej niż ustawowa płaca minimalna. Wedle ustawy nie może to być mniej niż 8,5 euro za godzinę. Oznacza to, że osoba zatrudniona jako elektryk zarobi przynajmniej 1473 euro brutto miesięcznie. Oczywiście pensje dla wykwalifikowanych pracowników kształtują się na wyższym poziomie.

Stawki elektryków w Niemczech

W przypadku elektryków pracujących na budowie stawka godzinowa oscyluje na poziomie 11 euro za godzinę. Czasami możemy zarobić nawet 13 euro za godzinę. Pod odliczeniach podatkowych i kosztów ubezpieczenia, „na rękę” otrzymujemy nawet 9 euro za godzinę pracy. Dodatkowo pracownicy z Polski mogą liczyć na dodatek wynoszący 40 euro dziennie. Zarobki te trzeba rozpatrywać w kontekście kosztów utrzymania, które wynoszą około 1000 euro w zależności od miejsca zamieszkania. Ostatecznie po odjęciu wszystkich kosztów, elektryk w Niemczech może zaoszczędzić miesięcznie nawet do 2000 złotych.

Warto podkreślić, że niewiele więcej wynosi wynagrodzenie w tej branży, które obowiązuje w Polsce. Łatwo tym samym zrozumieć, czemu tak wiele osób, skłania się do podjęcia pracy w tym zawodzie, właśnie u naszych zachodnich sąsiadów.